Menu

Błędy życiowe

Żałujesz? Cóż, zobacz jakich błędów unikać, w końcu lepiej uczyć się od kogoś.

Enea Infolinia

fabian.muta

infoliniaenea1

Wczoraj musiałem się skontaktować z moim sprzedawcą energii, czyli firmą Enea. Słyszałem, że można zmienić taryfę energetyczną. Zadzwoniłem w tym temacie na infolinie Enea. Obecnie mam taryfę jednostrefową, a to oznacza że przez całą dobę stawka za kilowatogodziny jest taka sama.

Konsultant wyjaśnił, mi na czym polega zmiana taryfy energetycznej. Wybierając taryfę dwustrefową decyduje się na to, że w ciągu doby cena energii elektrycznej zmienia się. Są dwie stawki: cena energii w strefie I i cena energii w strefie II. Różnice w tych stawkach są spore – kilkadziesiąt groszy. Musze się dobrze zastanowić, bo taryfę energetyczną nie można często zmieniać. Od konsultanta się dowiedziałem że taką zmianę można dokonać raz na dwanaście miesięcy.   

Droższa strefa obowiązuje w godzinach tzw. szczytu, czyli są to godziny od 6.00 do 13.00 oraz od godz. 15.00 do 22.00. Tańsza obowiązuje w pozostałe godziny. Trzeba zatem oszacować ile w jakich godzinach zużywamy energię elektryczną.

Tak na marginesie na infolinie Enea możecie dzwonić w takich sprawach jak np.  zmiana sprzedawcy energii, zawarcie umowy sprzedażowej lub kompleksowej, zmiana danych do umowy, rozliczenia i faktury, reklamacje rachunków, informacje o cenach i promocjach.

Kupno domu – jak uniknąć błędów?

fabian.muta

kupnodomu

Zakup domu to bardzo ważna decyzja. Pewnie jedna z ważniejszych w życiu. Trzeba ją dobrze przemyśleć, aby nie popełnić błędu.

Najczęściej popełnianym błędem przy zakupie domu jest źle wybrana lokalizacja. To gdzie jest ulokowany dom ma ogromne znaczenie i wpływa na codzienne życie rodziny. Warto zatem przeanalizować co znajduje się w okolicy, czy jest sklep, szkoła, przedszkole. Jak daleko będziemy mieć do pracy? Czy okolica jest bezpieczna? Zwróćmy też uwagę na dojazd do posesji.

Wiele osób kupujących dom nie sprawdza planu zagospodarowania. To ogromny błąd, bowiem może się okazać że piękna spokojna okolica za parę lat diametralnie się zmieni. Sprawdzajmy zatem plany budowy dróg czy plany władz samorządowych.

Ważne, a być może najważniejsze jest sprawdzenie dokumentów. Bez zapoznania się z tym jak wygląda sytuacja prawna nieruchomości nie ma co podpisywać dokumentów. Zerknąć należy zatem do księgi wieczystej, dostępnej obecnie online. W przypadku zakupu domu w stanie surowym sprawdzajmy projekt domu i datę ważności pozwolenia na budowę.

Przy zakupie domu nie jest wskazany pośpiech. Lepiej nie robić niczego pod wpływem emocji i pośpiechu. Na decyzję dać sobie trochę czasu i przeanalizować z najbliższymi tą decyzję.

Kupno lodówki – na co zwracać uwagę?

fabian.muta

kupnolodowki

Kilka dni temu zakupiłem lodówkę. Okazuje się, że kupno odpowiedniego sprzętu nie jest takie proste jakby mogło się wydawać. Nie znając się na rzeczy można popełnić kilka podstawowych błędów.

Jaka pojemność lodówki?

Po pierwsze bierzemy pod uwagę jej pojemność. Ona oczywiście jest uzależniona od ilości osób, które stanowią gospodarstwo domowe. Inną lodówkę powinny zakupić dwuosobowe, a inną pięcioosobowe rodziny. Standardowo jednoosobowemu gospodarstwu powinna wystarczyć lodówka o pojemności 120 litrów. Każda kolejna osoba więcej w gospodarstwie oznacza pojemność większą o 30 litrów.

Jaka klasa energetyczna?

Obecnie do obrotu mogą być wprowadzone tylko te lodówki, które zostały zakwalifikowane do klasy energetycznej A. Modele, które otrzymały plusy, czyli A+, A++, A+++ to lodówki których zużycie prądu oceniono w trakcie testu na najniższe. Oczywiście najmniej prądu pobiera lodówka z klasą A+++, ale i też te sprzęty są sporo droższe od lodówek w klasie A. Jeśli natrafimy na lodówkę z oznaczeniem B czy C to oznacza, że jest to naprawdę stary i nie energooszczędny model.

Zużycie energii

Na etykiecie energetycznej oprócz wspomnianych klas energetycznych znajduje się informacja ile w skali roku lodówka zużyje energii elektrycznej. Oczywiście jest to wyliczone w warunkach laboratoryjnych średnie zużycie energii. Naturalnie istotne są także przeróżne funkcje.

Błędy w podejmowaniu decyzji

fabian.muta

bedy_w_podejmowaniu_decyzji

Podejmowanie decyzji to bardzo ważny proces, a popełniane w nim błędy odbijają się nie tylko na naszym życiu. Zapewne wielu z was niejednokrotnie żałowało, że podjęło taką a nie inną decyzję. Mnie niejednokrotnie zdarzało się, że po dłuższym i głębszym przemyśleniu okazywało się, że inne rozwiązanie byłoby o dużo lepsze, przyniosłoby inne skutki. Wiele osób popełnia taki błąd, że w podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę rozmaite złudzenia. Czym zatem nie kierować się przy podejmowaniu ważnej decyzji?

Po pierwsze zasadą dostępności psychicznej. Za najbardziej prawdopodobne uznajemy te zdarzenia, które jest nam sobie najłatwiej przypomnieć. Kolejna zasada to reprezentatywności. Uparcie twierdzimy, że najlepsze rozwiązanie to takie, które uznajemy za najbardziej prawdopodobne. Nie powinniśmy także kierować się zasadą zakotwiczenia. Co to oznacza? Że posiadamy skłonność do oceniania już na podstawie pierwszych informacji jakie do nas trafiły na dany temat. Ostatnią rzeczą jaką nie powinniśmy się kierować w podejmowaniu decyzji to nadmierna pewność siebie. Ludzie mają skłonność do przeceniania swoich możliwości. Bagatelizujemy ryzyko i myślimy że w pełni kontrolujemy każde zlecenie.

Znasz już podstawowe błędy w procesie podejmowania decyzji. Teraz już możesz podejmować tylko dobre decyzje.

Błędy w treningu

fabian.muta

bedy_w_treningu

Chciałem zrzucić 10 kilogramów, a po zakończeniu diety nie martwić się efektem jojo. Postanowiłem wprowadzić w swoje życie jakiś program treningowy. Na początku niemiłosiernie katowałem się intensywnymi treningami. Był to jednak ogromny błąd, bo nie dość, że efektów tego ogromnego wysiłku nie było zbytnio widać to nabawiłem się kontuzji, które wykluczymy mnie na ponad 2 miesiące z ćwiczeń. Przestrzegam zatem was przed takimi treningami i przedstawię kilka ćwiczeń, które wykonywane systematycznie dają satysfakcjonujące rezultaty.

Na początku warto postawić na spokojne, ale długie formy aktywności takie jak spacery, marsze, czy jazda na rowerze. Opisane poniżej ćwiczenia wykonujemy po 2 serie i 2-3 razy w tygodniu. 1 seria to 12-15 powtórzeń.

Przysiady to chyba najpopularniejsze ćwiczenia. Stoimy a stopy ustawiamy na szerokości bioder. Następie przed siebie wyciągamy ręce i zginamy kolana. Następie wracamy do pozycji wyjściowej. Kolejne ćwiczenie to znane także wszystkim pompki. Ciekawym ćwiczeniem jest wypad po skosie.  Stopy ustawiamy na szerokości bioder, a dłonie opieramy w pasie. Krzyżujemy prawą nogę za lewą i uginamy kolana do tego momentu aż lewe udo będzie prawie równoległe do podłoża.

Niezwykle istotne są ćwiczenia kardio. Jeśli będziemy utrzymywać przez dłuższy czas aktywność, ale o niewielkiej intensywności to organizm będzie wykorzystywać tłuszcz jak paliwo. Warto zatem wybrać się 2 razy w tygodniu na 45 minutowy rajd rowerem, popływać czy pomaszerować.

Gaszenie urządzeń elektrycznych

fabian.muta

gaszenie_urzdze_elektrycznych

Zdarzył wam się pożar, którego winowajcom jest urządzenie elektryczne? Jak go gasiliście? Pewnie pierwsza myśl to: gdzie jest woda? W tym przypadku woda nie jest dobrym pomysłem.

Należy znać podstawową regułę, którą jest to że ogień tworzy tlen i paliwo oraz towarzystwo wysokiej temperatury. Aby pożar został ugaszony należy wyeliminować choćby jeden z czynników. Podstawowym czynnikiem jest tu tlen, który można zadusić kocem, czy warstwą ziemi. Niejednokrotnie tłumienie całego tlenu jest niepotrzebne. Wystarczy w niektórych przypadkach obniżyć poziom tlenu poniżej 15%. Wspomnianym paliwem może być benzyna, gaz czy tłuszcze. Przyczyną wysokiej temperatury może być grzejnik, kuchenka, chemiczna substancja, piorun czy przeciążone gniazdko.

Koniecznie trzeba zapamiętać, że urządzenie elektryczne nie możemy gasić wodą. Dlaczego? Bo woda jest przewodnikiem prądu. Takie gaszenie może się skończyć nawet śmiercią.

Jeśli urządzenie, które się pali jest pod elektrycznym napięciem do gaszenie powinno się odbywać za pomocą proszkowej gaśnicy. W niej umieszczone są zmielone związki węglanowe, które mają za zadanie izolować ciało płonące od tlenu.

Kolejny rodzaj gaśnicy to śniegowa. W niej znajduje się skroplony dwutlenek węgla, który następnie ochładza się i staje się suchym lodem. Zdarza się, że nie jest możliwe wyłączenie danego urządzenia z gniazdka dlatego prąd w gniazdku należy wyłączyć wykręcając bezpiecznik lub wyłączając główny wyłącznik prądu znajdujący się w rozdzielnicy.

Matura niezdana

fabian.muta

 matura_niezdana

Wyniki matur już za nami. Niestety nie wszystkim powiodło się na egzaminie dojrzałości. Błędem jest myślenie, że osoba która nie zdała znajduje się na straconej pozycji. Plany się zmieniają, ale świat się nie zawala. Okres ten można dobrze wykorzystać.

Po pierwsze w sierpniu zawsze organizowane są poprawkowe egzaminy. Do poprawki matury może jednak przystąpić tylko taka osoba, której noga powinęła się na jednym egzaminie z obowiązkowego przedmiotu. Taka poprawka może otworzyć drzwi na studia. Co prawda być może nie dostaniemy się na wymarzoną uczelnie czy kierunek, ale jeśli inne dostępne jeszcze kierunki są dla nas interesujące to rozpoczęcie studiów po poprawce nie stanowi problemu.  

Maturę można także poprawić za rok. Z tej opcji mogą skorzystać nie tylko osoby, które nie zdały egzaminu, ale i także te które nie zadowala wynik. Egzamin można poprawiać w ciągu najbliższych pięciu lat od pierwszego podejścia. Bez matury można rozpocząć naukę w szkole policealnej lub wybrać się na jakiś kurs. Takich edukacyjnych ofert jest co niemiara. Kolejna opcja to wolny słuchacz. Oficjalnie rzecz biorąc nie jest się studentem, ale można uczestniczyć w zajęciach a nawet zdawać egzaminy. Po zdaniu matury  i zaliczeniu pierwszego roku można się ubiegać o wpis na listę studentów kolejnego roku. Można także rozpocząć karierę zawodową. Matura nie na każde stanowisko jest wymagana. Wiele ofert jest w handlu czy w gastronomii. Coraz więcej młodych osób decyduje się także na roczną przerwę i wykorzystuje ten czas na podróże i poszerzenie horyzontów.

Jakie wybrać studia?

fabian.muta

jakie_wybra_studia

Tegoroczni maturzyści stoją przed wyborem uczelni i kierunku studiów. Jest to ważna decyzja, która ma wpływ na dalsze życie. Dlatego też należy ją dobrze przemyśleć. Od tego zależy bowiem przyszłość. Wybór nie jest łatwy, bowiem jest mnóstwo kierunków i ogromna liczba szkół wyższych, które proponują ich studiowanie. W sumie w Polsce jest około 500 uczelni, a liczba kierunków przekracza 200. Decyzja o wyborze zarówno uczelni, jak i kierunku nie jest prosta. Należy ją podjąć na spokojnie i bez presji.

Pierwszym kryterium jakie powinno się brać pod uwagę przy wyborze studiów to zainteresowania. Nie warto iść za modą, zbytnio kalkulować czy słuchać kolegi czy koleżanki. Warto natomiast słuchać opinii studentów danych kierunków. Ostateczna decyzja musi być jednak podjęta samodzielnie i świadomie. Osoba stojąca przez wyborem kierunku studiów powinna odpowiedzieć sobie na takie pytania jak: co chcę robić w przyszłości, jakie mam pasje, czym się interesuje. Następnie należy uzyskać jak najwięcej informacji o danej uczelni oraz kierunku. Należy przeanalizować perspektywy zawodowe oraz sytuacje na rynku pracy.

Jak wynika z danych statystycznych najwięcej osób zdecydowało się wybrać studia ekonomiczne oraz administracyjne. W czołówce są też studia społeczne, pedagogiczne oraz humanistyczne. Coraz więcej osób decyduje się jednak na studia techniczne.

Żarówki Led – jakie wybrać?

fabian.muta

arwki_ledowe

Często szukacie sposób jak oszczędzać energię? Metod jest wiele, a jedną z najprostszych jest wymiana żarówek na te bardziej energooszczędne. Obecnie najmniej energii elektrycznej pobierają żarówki LED. Sporo osób popełnia jednak błędy przy ich zakupie. Na co zwracać uwagę?

Kupując ledowe żarówki warto zwrócić uwagę na wielkość strumienia światła. I tak na przykład odpowiednik zwykłej żarówki o mocy 100W posiada 1300-1530 lumen, a odpowiednik żarówki o mocy 60W: 700 – 810 lumen. Wartości te są wyrażane również w Kelvinach – im wartość jest wyższa, tym żarówka emituje zimniejsze światło. Kolejną rzeczą jest żywotność. Producenci żarówek podają ją w godzinach. Po ich upływie żarówka ma prawo tracić wydajność.

Oczywiście tak jak każda inna rzecz żarówka ledowa posiada zalety i wady. W porównaniu do innych źródeł światła pobiera mniej prądu, charakteryzuje się długą żywotnością oraz wydzielają mniej ciepła. Do zalet oświetlenia LED należy zaliczyć podatność na przepięcia, wysoka cena oraz zimniejsze światło.

Ja was ostrzegam przed zakupem tanich żarówek ledowych. Kupiłem kilka takich ostatnio i już większość z nich nie świeci. Lepiej dołożyć trochę i kupić żarówki znanej, uznanej marki.

Błędy popełniane przy wynajmie mieszkania

fabian.muta

bdy_przy_wynajmie_mieszkanie

Powoli zbliża się najgorętszy okres na rynku nieruchomości. To właśnie w miesiącach letnich jest najwięcej ofert na wynajem mieszkania. Można powiedzieć, że spory ruch generują szukający lokum studenci. To wówczas najlepsze oferty znikają w przeciągu nawet godziny. Przeważnie skupiamy się na cenie za wynajem oraz lokalizacji i standardzie mieszkania. Tymczasem warto, a w zasadzie trzeba sprawdzić czy osoba podająca się za właściciela faktycznie nim jest. W tym celu zaglądamy do księgi wieczystej, do której można się dostać przez Internet. Może być oczywiście taka sytuacja, że osoba nie jest właścicielem, tylko występuje w jego imieniu na podstawie pełnomocnictwa. Na co powinien zwracać uwagę właściciel? Powinien spisać wszystkie dane najemcy z dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.

Ponadto stronami w umowie powinny być wszystkie osoby, które będą korzystały z lokalu. Wówczas w przypadku powstałych w mieszkaniu zniszczeń za nie będą odpowiadać wszystkie osoby tu zamieszkujące. Na tzw. zachodzie często właściciele mieszkań pytają potencjalnego najemcę gdzie i na jakim stanowisku pracują.

Umowa może mieć zwykłą formę lub formę najmu okazjonalnego. W przypadku tej drugiej formy właściciel mieszkania może w łatwiejszy sposób pobyć się najemny, który narusza warunki zawartej umowy. W takiej umowie jest oświadczenie najemcy, że wyprowadzi się z mieszkania na żądanie jego właściciela. Na dodatek najemca musi wskazać lokum, w którym będzie miał możliwość zamieszkania oraz zaprezentować zgodę na to właściciela danego lokalu.

Istotne jest także obliczenie wszelkich kosztów. W ogłoszeniach często podana konkretna kwota i + czynsz i opłaty. Zanim podpiszemy umowę należy zapytać właściciela ile dokładnie będą wynosić koszty najmu. Kolejnym elementem jest wpłacana przez najemcę kaucja, która jest dla właściciela zabezpieczeniem na wypadek zniszczeń. Radzę także zwrócić uwagę na okres najmu. Często właściciele nie chcą zwrócić kaucji w przypadku wcześniejszego niż to wynika z umowy opuszczenia mieszkania przez najemcę. Przy podpisaniu umowy trzeba także sporządzić protokół, a w nim zawrzeć informacje o stanach liczników oraz wyposażeniu mieszkania.

© Błędy życiowe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci